Audyt i optymalizacja procesów produkcyjnych

Audyt procesów produkcji

Jednym z wymogów, koniecznych dla utrzymania największej efektywności i wydajności produkcji, jest przeprowadzanie audytów i optymalizacji procesów produkcyjnych. Czynności te polegają na bardzo szczegółowemu przyjrzeniu się wszystkim czynnościom, wykonywanym na liniach produkcyjnych i powiązanych z nimi etapami produkcji.

 

Dlaczego audyt jest ważny?

 

Zadaniem audytu jest wykrycie wszelkich niedociągnięć i błędów popełnianych przez pracowników, nadzór, jak również wynikających ze złej organizacji pracy lub nieprawidłowego zaprogramowania maszyn. Zbyt długi czas dostaw komponentów, zła kolejność wykonywania procesów produkcyjnych, powtarzanie tych samych operacji lub kontrola jakości, której stopień dokładności jest niewystarczający, do wykrycia wszystkich wad produkcyjnych. To tylko jedne z wielu przykładów sytuacji, które zostały wykryte i usunięte dzięki przeprowadzeniu audytu, a następnie zoptymalizowaniu procesów produkcyjnych. Jednym z ważniejszych elementów audytu, jest prawidłowe wykonanie analizy SWOT. Analiza ta obejmuje szanse, zagrożenia oraz słabe i mocne strony proponowanych działań naprawczych.

 

  1. Analiza stanu obecnych procesów produkcyjnych.
    Na tym etapie prowadzone są obserwacje aktualnych procesów produkcyjnych. Szczegółowym obserwacjom poddawana jest organizacja pracy, jak również realizowanie dostaw, przeprowadzanie kontroli jakości oraz praca magazynu oraz realizowanie dostaw gotowych produktów do klientów. Bardzo ważnym elementem audytu, jest odniesienie się do wielkości zatrudnienia, ilości zużywanych materiałów i generowanych strat, jak również źródeł pozyskiwania materiałów i określenie prawidłowego współczynnika ceny do jakości.

 

  1. Optymalizacja procesów produkcyjnych.

Na podstawie przeprowadzonego audytu, zostają wyciągnięte wnioski, odnoszące się do możliwości poprawy wydajności produkcji, ograniczenia kosztów i zwiększenia jakości. Podejmowane są czynności, zmierzające do usprawnienia procesów, redukcja etatów poprzez wprowadzenie nowych technologii, w tym automatyki i robotyki na każdym z etapów produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *