Czym jest automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych

automatyzacja procesów produkcyjnych

Przemysł od dziesięcioleci jest najdynamiczniej rozwijającą się gałęzią gospodarki. Duży wpływ na to ma wprowadzenie do przemysłu komputerów oraz robotów. Te dwie technologie, wzajemnie się uzupełniając, zapewniają możliwość jeszcze szybszego, dokładniejszego i bezpieczniejszego wykonywania cykli produkcyjnych. Coraz więcej fabryk na całym świecie, decyduje się na zautomatyzowanie oraz zrobotyzowanie swoich procesów produkcyjnych. W perspektywie oznacza to redukcję zatrudnienia, ograniczenie kosztów i zwiększenie zysków, poprzez uzyskane większej efektywności pracy. Aby można było wdrożyć nowe technologie produkcji w fabryce, konieczne jest wcześnie przeprowadzenie automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych.

 

Czynność ta polega na dokładnym poznaniu, rozpisaniu i zdefiniowaniu każdej czynności, potrzebnej do uzyskania produkty końcowego, wybranego procesu produkcji. Określenie ilości i rodzaju ruchów, wymaganych do obróbki przedmiotu, częstotliwość zapewnienia dostaw, pomiar i kontrola jakości. Każda z tych rzeczy musi być rozłożona na czynniki pierwsze, tak aby na tej podstawie możliwe było zaprojektowanie funkcjonalnego sterowania numerycznego oraz skonstruowanie robotów, które te czynności będą wykonywać.

 

Robotyzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych, ma na celu zastąpienie pracy ludzkiej, maszynami sterowanymi komputerowo. Będą one wykonywać powtarzające się cykle pracy, przy ograniczonej do minimum liczbie wykonywanych ruchów. Pracą robotów będzie sterować specjalnie napisany dla nich program, który daje możliwość wprowadzania różnych zmiennych, w zależności od aktualnych potrzeb produkcji. W czasie automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, nie wolno pomijać tak ważnej kwestii, jaką jest optymalizacja pracy. Wykorzystanie robotów, pozwala bowiem zmienić schemat produkcji, który funkcjonował do tej pory. Ograniczenie stanowisk pracy, możliwość wykonywania dwóch czynności jednocześnie przez jedno urządzenie czy znaczące przyspieszenie pracy, za sprawą zapewnienia ciągłości automatycznych dostaw komponentów i surowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *