Etapy budowy linii produkcyjnych

budowa linii produkcyjnych

Zaprojektowanie, a następnie zbudowanie fabryki jest zadaniem znacznie bardziej skomplikowanym, niż może się wydawać. Jednak największym wyzwaniem nie jest zaprojektowanie samej konstrukcji hali, ale zaprojektowanie i budowa linii produkcyjnych. W jednym obiekcie może się ich znajdować nawet kilkanaście. Każda z nich musi być zaprojektowana z najdrobniejszą dbałością o detale, gdyż od tego zależeć będzie późniejsza efektywność i wydajność produkcji.

 

Aby czynność tę wykonać prawidłowo, należy postępować zgodnie z instrukcją, zawierająca opis poszczególnych etapów projektowania, a następnie budowy linii produkcyjnej.

 

1 – Określenie procesów produkcyjnych oraz ustalenie kolejności wykonywania czynności.

2 – Stworzenie listy niezbędnego sprzętu produkcyjnego.

3 – Określenie optymalnej liczby zatrudnionych pracowników.

4 – Określenie zapotrzebowania na surowce, media i powierzchnię produkcyjną.

5 – Zdefiniowanie wymagań dla transportu zewnętrznego i wewnętrznego.

6 – Kontrola jakości.

7 – Indywidualne wymagania, które należy spełnić dla zapewnienia prawidłowego, zautomatyzowanego procesu produkcji.

8 – Zagospodarowanie odpadów z linii produkcyjnej.

 

Do stworzenia pełnego projektu linii produkcyjnej, wykorzystuje się zaawansowane oprogramowanie komputerowe. Konieczna jest również praktyczna wiedza i doświadczenie osób, które wcześniej brały udział w procesach produkcyjnych, które będą zachodzić na zbudowanej linii. W projekt, a następnie budowę angażuje się duża liczba specjalistów: programistów, automatyków, technologów oraz montażystów i serwisantów, odpowiedzialnych za fizyczne zbudowanie linii produkcyjnej, jej uruchomienie i nadzór nad prawidłowym działaniem. W zależności od tego, jak duża i skomplikowana jest linia produkcyjna, czas potrzebny na jej zaprojektowanie, zbudowanie, uruchomienie i wprowadzenie koniecznych poprawek, może wynosić od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Ten drugi przypadek odnosi się do sytuacji, jeśli linia produkcyjna ma być wyposażona w nowatorskie rozwiązania z dziedziny robotyki lub konieczne stanie się wykonanie prototypów wybranych maszyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *