Postęp technologiczny i koncepcje smart w gospodarce

Postęp technologiczny

Rozwój nowoczesnych technologii jest tak szybki, że to co wczoraj było bardzo nowoczesne, dziś już nosi znamiona przestarzałego. Automatyzacja procesów produkcyjnych również przechodzi obecnie swoje apogeum. Firmy tworzą innowacyjne rozwiązania, które usprawniają procesy zachodzące w firmach, co powoli zaczyna przybierać nazwę czwartej rewolucji technologicznej. W Niemczech po raz pierwszy w 2012 roku pojawiła się nazwa Industrie 4. 0, która definiuje zjawisko globalnego trendu podpinania rzeczy do internetu i zarządzania danymi w chmurze.
Rosną wydatki na smart-technologie, a przemysł w najbliższej przyszłości zmieni się nie do poznania. Będzie możliwość przewidywania zagrożeń i kłopotów, oraz coraz więcej procesów fizycznych będzie sterowana zdalnie. Jeszcze kilka lat temu nie było to możliwe. Mówi się, że zmieni się sposób oferowania usług i sposób wytwarzania produktów. Czynnik ludzki i fizyczna praca zostanie ograniczona do minimum, a coraz więcej będzie robotyki i automatyki. Maszyny są bowiem bardziej precyzyjne, nie mylą się, oraz pracują wydajnie bez zwolnień lekarskich czy urlopów. Nie oznacza to jednak, że postęp zabierze miejsca pracy, on je zdecydowanie zmieni i uczyni bardziej nowoczesnymi.

To w jaki sposób innowacje rozwijają gospodarkę widoczne jest w statystykach i bardzo ważne jest aby zrozumieć, że postęp jest nieunikniony. Dzisiaj koncepcje smart stają się coraz bardziej powszechne. Miasta, czy fabryki swoją inteligencję zawdzięczają milionom sensorów obecnych wszędzie gdzie to możliwe.
Zwiększenie automatyki i robotyki to także istotne preludium do zmian geopolitycznych i rewolucji ekonomicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *