Projektowanie maszyn przemysłowych – o czym należy pamiętać.

Projektowanie maszyn przemysłowych

Projektowanie maszyn przemysłowych jest zadaniem, wymagającym doskonałej znajomości branży, w której konkretna maszyna będzie działać. Projektując nową linię produkcyjną, bardzo często uwzględniane są w jej pracy nowoczesne, prototypowe maszyny. Dają one możliwość zwiększenia produkcji przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów. Aby ograniczyć wydatki, ponoszone w związku z takim projektem oraz budową maszyny, konieczne jest pamiętanie o kilku ważnych rzeczach.

 

  • Możliwość przeprogramowania pracy urządzenia – nowo projektowane maszyny przemysłowe, powinny być na tyle wszechstronne, na ile jest to tylko możliwe. W przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba, linia produkcyjna może zostać przystosowana do wykonywania innych procesów niż do tej pory. Obecne na niej maszyny, po ich zaprogramowaniu na nowo, powinny być w stanie nadal ją obsługiwać. Elastyczne myślenie projektantów, połączone z ich kreatywnością, może procentować przez wiele kolejnych lat.

 

  • Wytrzymałość – maszyny przemysłowe często muszą pracować w warunkach diametralnie różnych od tych, które zostały dla nich przewidziane na etapie projektowania. Może być to rezultatem awarii klimatyzacji, ogrzewania czy zwiększonej wilgotności powietrza. Materiały oraz rozwiązania technologiczne zastosowane w takich maszynach, powinny dysponować na tyle dużą tolerancją pracy, aby były w stanie prawidłowo funkcjonować w trudnych warunkach.

 

  • Przystosowanie do zasilania awaryjnego – awarie lub przerwy w dostawie prądu, dotyczą również największych zakładów produkcyjnych. Aby takie sytuacje nie odbiły się negatywnie na kondycji firmy i nie spowodowały długotrwałych przestojów w produkcji, maszyny przemysłowe muszą być przystosowane do pracy pod zasilaniem awaryjnym, realizowanym przez agregaty prądotwórcze.

 

  • Dostępność części zamiennych – projektując maszyny przemysłowe, należy brać pod uwagę dostępność części zamiennych. Powinny być one osiągalne bez większych problemów, a nie wykonywane na zamówienie, co znacząco wydłuża czas ewentualnej naprawy popsutego urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *